Apostolstwo Dobrej Śmierci

Stowarzyszenie Matki Bożej Patronki Dobrej Śmierci

Apostolstwo Dobrej Śmierci

Kult Matki Bożej Bolesnej ma swoje źródła w proroczych słowach Symeona; „ A Twoją duszą miecz przeniknie”( Łk 2.35) oraz boleść Maryi w Jej obecności pod krzyżem Chrystusa (J 19,25-27). Stowarzyszenie ADS zostało zatwierdzone przez Papieża Piusa X w 1865r. Na terenie Polski powstawały pierwsze grupy stowarzyszenia prowadzone przez liderów (zelatorów) po roku 1918. Okres wojny i komunizmu przerwał ich działalność. wznowiona w latach osiemdziesiątych do dziś ciągle się rozwija. Od roku 1987 na mocy Dekretu Kard. J. Glempa została utworzona przy Sanktuarium Matki Bożej w Górce Klasztornej Filia Apostolstwa Dobrej Śmierci wraz z oficjalną posługą duszpasterską Księży Misjonarzy Świętej Rodziny.

Cele apostolstwa

ADS jest stowarzyszeniem modlitewnym, którego zadaniem jest ciągła troska o dobre przygotowanie się do ostatecznego spotkania z Bogiem. Członkowie stowarzyszenia przez swoje ofiary i modlitwy pragną wyjednać dla wiernych-wytrwania w łasce uświęcającej, dla grzeszników i obojętnych-łaskę nawrócenia, dla wszystkich-łaskę dobrej śmierci. Żywią szczególne nabożeństwo do Matki Bożej Bolesnej i św. Józefa, propagując m.in. Różaniec do Siedmiu Boleści matki Bożej. ADS swoją modlitwą obejmuje ludzi konających, nieuleczalnie chorych, rodziny czuwające i posługujące chorym, osoby osierocone po stracie najbliższych. Apostolstwo obejmuje stałą modlitwą Kościół, Ojca Świętego, młodzież i dzieci, powołania kapłańskie, zakonne, modli się o łaskę nawrócenia i wiary dla grzeszników i obojętnych, oraz w różnych wyznaczonych intencjach. Stowarzyszenie przychodzi z pomocą duchową i materialną ludziom samotnym, chorym, opuszczonym, podejmuje krucjatę w obronie dzieci poczętych.

Trzy stopnie przynależności do Apostolstwa

I stopień-wpisanie do Księgi Stowarzyszenia, co jest równoznaczne z oddaniem się pod opiekę Matki Bożej, Patronki dobrej śmierci,

II stopień-zobowiązanie do codziennego odmawiania trzy razy Zdrowaś Maryjo z wezwaniem na końcu: „Matko Boża, Patronko Dobrej Śmierci módl się za nami” oraz „Święty Józefie-módl się za nami”.

III stopień-dołączenie do wcześniejszych modlitw codziennego rachunku sumienia oraz raz w miesiącu przystąpienie do Sakramentu Pojednania i Eucharystii połączone z refleksją nad godnym przygotowaniem się na śmierć.

ADS przy parafii św. Wawrzyńca w Luzinie
Zostało założone w 2003r przez panią Agnieszkę Labuda, która była zelatorką Apostolstwa przez dziesięć lat. Z jej inicjatywy przy kilku parafiach powstały grupy ADS, w których inicjowała stałą działalność. Jej śmierć dnia 2 stycznia 2014 roku jest dla członków stowarzyszenia dużą stratą. Pogrzeb odbył się 7 stycznia w Lęborku. Stowarzyszenie od 2004r posiada własną chorągiew. Luzińska grupa ADS spotykała się regularnie na modlitwie w pierwszą środę miesiąca. Teraz jest to wspólne spotkanie modlitewne połączone z nabożeństwem do św. Filomeny, które odbywa się w ostatni wtorek miesiąca o godz. 20.00. Duszpasterskim opiekunem grupy od września 2013r oraz prowadzącym te nabożeństwa jest ksiądz Zbigniew.

Nowym zelatorem grupy Apostolstwa Dobrej Śmierci działającej przy naszej parafii została Pani Regina Miotk. Również od aktywności zelatora i współpracy z opiekunem duchowym zależy stały rozwój i posługa tego Stowarzyszenia. Pani Reginie życzymy entuzjazmu i wytrwałości w pełnieniu tej funkcji.

Dnia 21 czerwca liczna grupa członków ADS z Księdzem Zbigniewem odbyła autokarową pielgrzymkę do Górki Klasztornej, Maryjnego Sanktuarium, centrum Apostolstwa w Polsce.

Obecnie ADS liczy w Polsce ponad 400 tys. członków i 1100 zelatorów. Dla stowarzyszonych wydaje biuletyn ( kwartalnik) „Nadzieja i Życie”

Spotkania w pierwszą środę miesiąca. Więcej informacji na stronie: www.filomena.org.pl

Miłość nie potępia - miłość oczyszcza i dźwiga.

Henryk Ibsen

81 0.13484120368958