Pokuta i pojednanie

"Grzech jest przede wszystkim obrazą Boga, zerwaniem jedności z Nim. Narusza on równocześnie komunię z Kościołem. Dlatego też nawrócenie przynosi przebaczenie ze strony Boga, a także pojednanie z Kościołem, co wyraża i urzeczywistnia w sposób liturgiczny sakrament pokuty i pojednania." (KKK, 1440)

Każdy konfesjonał to uprzywilejowane i błogosławione miejsce, w którym, po zniesieniu podziałów, rodzi się nowy, nieskażony i pojednany człowiek – pojednany świat! [Jan Paweł II, Adhortacja Apostolska Reconciliatio et poenitentia nr 31, V].

Sakrament pokuty i pojednania w dni powszednie:

• 15 minut przed każdą Mszą św.

Niebo samo nie spadnie. Trzeba je osiągnąć.

Adam Mickiewicz