Scholka parafialna

Zadaniem Scholi dziecięcej jest upiększanie liturgii Mszy św. niedzielnych i świątecznych z udziałem dzieci. Schola pełni ważną rolę w zgromadzeniu liturgicznym.

Instrukcja o muzyce w świętej liturgii MUSICAM SACRAM opisuje zadania scholi następująco: „Do niej bowiem należy troska o poprawne, zgodne z różnymi rodzajami śpiewu, wykonywanie właściwych im części liturgii oraz wspomaganie czynnego uczestnictwa wiernych przez śpiew w liturgii. Obecność scholi w liturgii ukazuje bogactwo i różnorodność posług i zaangażowania wiernych w sprawowanie liturgii. Przede wszystkim schola powinna wykonywać śpiewy dla nich przeznaczone, następnie powinna podtrzymywać śpiew wiernych, może też śpiewać pieśni na przemian z ludem (np. wierni refren, schola zwrotki), uczyć nowych pieśni, śpiewać pieśni trudne i wielogłosowe”.

Scholka parafialna stara się te zadania realizować śpiewając na Mszy Świętej o godz. 12.00 oraz przygotowując się do nich na próbach. Scholę tworzą: dziewczyny w wieku od I klasy SP do I Gimnazjum. Scholce akompaniują rodzice, grając na instrumentach. Opiekunowie: Ks. Mateusz, p. Jolanta Bańko.

Oto jedna z nagranych przez nas piosenek:

Dzieciom organizowane są wspólne wyjazdy. Byliśmy m.in. w Licheniu, Biskupinie oraz w Zakopanem.

Niebo samo nie spadnie. Trzeba je osiągnąć.

Adam Mickiewicz

91 0.14930820465088